Gintaro cheminė sudėtis
Gintaras – senovinių medžių Pinus Succinifer, kurie yra seniai išnykę, sukietėję sakai. Tie medžiai priklausė pušų klasei. Šis mineralas gali būti baltas, geltonas, žalsvas, žydras, raudonas, tačiau dažniausia pasitaikantys yra spindintys saulėje gelsvos aukso spalvos dariniai. Būtent dėl šios priežasties gintaras dažnai vadinamas saulės akmeniu.
Gintaras yra organinių rūgščių junginys. Jo cheminė formulė – C10H16O. Gintarą sudaro keli cheminiai elementai. Jame yra apie 78% anglies, apie 11% deguonies ir apie 10% vandenilio. Dažnai pasitaiko sieros priemaišos. Gintaras yra minkštas, amorfinis, neturi taisyklingos kristalinės formos, jo kietumas pagal Moso skalę – 2-2,5, retkarčiais padidėja iki 3, tankis nuo 1,05 iki 1,096 g/cm³, todėl lengvai šlifuojamas ir poliruojamas. Klasifikacijos atžvilgiu šis mineralas priskiriamas degančių naudingų iškasenų, humuso anglies, grupei.
Pagal O. Helmą, gintaras turi nuo 3 iki 8 % gintaro rūgšties.
Neskaidriuose gintaro dariniuose anglies mažiau nei geltonos spalvos skaidriuose jo variantuose, kas gali būti įvertinama kaip didesnio sakų kiekio susikaupimas. Deguonis gintare pasirodo burbuliukų pavidalu, geltonos spalvos skaidriame gintare gali būti priskaičiuojama iki 6000 burbuliukų 1 сm3, neskaidriame – iki 900000. Tai reiškia, kad akmens skaidrumas yra proporcingas deguonies burbuliukų kiekiui jame.
150° temperatūroje gintaras pradeda minkštėti, o 300° – lydosi. Jis lengvai užsidega, skleisdamas sakų kvapą. Mineralas pasižymi dielektriko savybėmis ir sulaiko šilumą. Gamtoje sutinkamas gabalų pavidale, kurių diametro dydis nuo 1 iki 10–20 cm ir daugiau, pasitaiko ir labai masyvių gabalų – iki 10 kg. Gabalų forma būna pati įvairiausia: lašai, varvekliai, netaisyklingų formų dariniai, akytos plokštelės, apvalaus pavidalo formos.
Pasaulyje yra žinoma apie 150 fosilinių (lot. fossilis – iškastas) sakų rūšių. Nuo neorganinių
mineralų fosiliniai sakai skiriasi tuo, kad juos sudaro tik trys cheminiai elementai: anglis, deguonis ir vandenilis. XVII – XVIII a., pradėjus vystytis kalnakasybai, pirmiausia rusvųjų anglių telkiniuose, o vėliau ir kitokiose nuogulose, buvo randama daug fosilinių sakų rūšių, kurios savo fizinėmis savybėmis labai skyrėsi. Didžioji dalis fosilinių sakų buvo randama Šiaurės pusrutulyje, Europoje ir Amerikoje. Be to, vis daugiau jų aptinkama Azijoje, Afrikoje, Pietų Amerikoje.